Veče posvećeno šabačkoj dobrotvorki Stani Milanović, u čijoj ulici se nalazi naša zgrada Centar 5 i čijim delom je inspirisan mural – izraz našeg poštovanja i želje da skrenemo pažnju na značaj zadužbinasrtva, održano je sinoć u Biblioteci šabačkoj.
– Mi želimo da na ovaj način skrenemo pažnju na znamenite žene Šapca, tako da će murali i na našim budućim objektima biti posvećeni ženama koje su različitim dostignućima obeležile svoje vreme – rekla je Milenca Srećković, direktorka SET-a.
Mural je rad šabačkog akademskog vajara Đorđa Zečevića, koji je naglasio značaj dela Stane Milanović.
– Izuzetno je veliko i važno ono što je uradila Stana Milanović. Njen značaj je u prepoznavanju znanja i obrazovanja, što sam nastojao i da, kroz simbolično pojavljivanje Atine, boginje mudrosti, kao i knjige i školu, izrazim. Stana je umrla 1891., iste godine u kojoj je Tesla u Parizu predstavljao svoj transformator na velikoj izložbi. Njen odlazak ne vidimo kao plamen koji se ugasio već kao iskru koja je zapalila munje i obasjala mrak u kojem se nalazilo društvo, naročito ženski rod, pri kraju XIX veka – rekao je Zečević.
Vreme s kraja 19. veka, u kom je živela Stana Milanović, ali i drugi poznati šabački zadužbinari, među kojima i Filip Mitrović, Krsmanovići, Topuzovići i brojni drugi, svojom pričom oživela je Tatjana Marković, načelnica Odeljenja društvenih delatnosti.
O inicijativi zahvaljujući kojoj je pre dve godine Ekonomsko-trgovinska škola ponela ime velike zadužbinarke, govorila je Sonja Mijatović Jokić, direktorka, ističući značaj zalaganja profesorke Vesne Pavlović i poznate šabačke humanitarke Ružice Popović.
U programu su učestvovali Goran Dimitrijević, Dragana Gajić, Branko Novaković i Boris Jekić, profesori Muzičke škole “Mihailo Vukdragović”, a prisustvovali su brojni gosti i prijatelji.